امام خمینی (ره) و ضرورت پایداری در برابر مستکبران

امام خمینی (ره) و ضرورت پایداری در برابر مستکبران

ابراهیم امیری

 هدف ادیان الهی برپا داشتن عدالت و تربیت انسان های صالح و مومن است. بر این اساس پیامبران برای ترویج دین و معنویت و گسترش حق و حقیقت و ساختن جامعه ای به دور از ظلم و ستم و تجاوز و جنایت از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نکردند.

با توجه به اینکه رسالت و اهداف پیامبران با منافع مستکبران, طاغوت ها و زورمداران در تضاد و تعارض آشکار بوده و از سویی به واسطه خوی استکباری مستکبران آنها, همواره خود را برتر از دیگران حتی فرستادگان حق می پنداشتند همواره در برابر آنها ایستادگی و مقاومت نموده و از هیچ ظلم و تعدی و جنایت و فسادی فروگذار نکردند تا به اهداف نامشروع و تمایلات نفسانی و خواسته های ناحق خود نائل گردند.

قرآن کریم, ایستادگی و تکبرورزی مستکبران و خودخواهان در برابر پیامبران را این چنین بیان می کند: «ولقد اتینا موسی الکتاب و قفینا من بعده بالرسل و اتینا عیسی بن مریم البینات و ایدناه بروح القدس افکلما جاءکم رسول بما لاتهوی انفسکم استکبرتم ففریقا کذبتم و فریقا تقتلون, (1) ما به موسی کتاب (تورات) دادیم, و بعد از او, پیامبرانی پشت سر هم فرستادیم; و به عیسی بن مریم دلایل روشن دادیم; و او را به وسیله روح القدس تائید کردیم آیا چنین نیست که در هر زمان چیزی برخلاف هوای نفس شما آورده, در برابر او تکبر کردید (و از ایمان آوردن به او خودداری نمودید); پس عده ای را تکذیب کرده و جمعی را به قتل رسانید.»

شرکت پیامبر اسلام در بیش از هفتاد جنگ کوچک و بزرگ در دوران 23 ساله رسالت خویش که در واقع بسیاری از آنها برایشان تحمیل شد, تماما به مفهوم ایستادگی در برابر مستکبران و قدرتمداران و زورمداران و جائران بوده است, چرا که مستکبران جهان فقط خود را دیده و برای خویش ارزش قایل بوده و امتیازات ویژه ای را برای خود در برابر دیگران قایل هستند و انتظار دارند که همگان, در برابر آنها تسلیم و مطیع باشند.

امام صادق (ع) در روایتی, مستکبران را چنین معرفی می فرماید: «و من ذهب یری ان له علی الاخر فضلا فهو من المستکبرین; کسی که برای خود بر دیگری امتیاز قایل است, از مستکبران است.»

با نگاهی به تاریخ بشریت, این حقیقت خود را به خوبی نشان می دهد که همواره مستکبران, طاغوت ها و ابرقدرت ها, به منظور دستیابی به منافع و اهداف سودجویانه خویش, اقدام به هر نوع جنایت, ظلم و تجاوز و غارت نموده و در این راه, هیچ چیز حتی جان و ناموس انسان های مظلوم و بی دفاع برای آنها ارزش نداشته است.

امام خمینی (ره) در بیاناتی می فرماید: «از اول عالم تا حالا از این قدرت های جابر هرچه به مردم رسیده است, از این حب اشتهار, ریاست, حب مقام و از اینها بوده است. الان هم که ما در یک وضعی باقی هستیم در دنیا که همه می دانید دنیا الان چه خبر است و بر بلاد مسلمان ها چه می گذرد و بر کشورهای مظلوم چه ظلم ها واقع می شود, اساس همه اینها حب مسند و ریاست است. حب قدرت است که آمریکا را وادار می کند که این جنایت هایی که در طول تاریخ بی سابقه است, انجام دهد.» (3)

هرچند همواره, مستکبران, خود را به عنوان خیرخواه و مصلح معرفی کرده و اهدافی همچون برقراری صلح و امنیت و حقوق انسان ها و آزادی را مطرح می کنند ولی هیچگاه کوچکترین و کمترین تلاشی را در جهت منافع ملت های مظلوم انجام نداده اند و تمامی هم و غم آنان سودجویی, قدرت طلبی و تسلط یافتن بر منابع و سرمایه های جهان است.

در حال حاضر در راس مستکبران جهان, آمریکای جنایتکار و ستم پیشه قرار دارد که امنیت و آسایش و صلح را در جهان بهم زده است و هر روز به بهانه های واهی به یکی از کشورهای اسلامی نیرو و انواع تجهیزات و تسلیحات نظامی گسیل داده و یا آنان را تهدید می نماید و به بهانه های واهی برقراری دموکراسی, آزادی, صلح, امنیت, مبارزه با تروریسم و تشکیل حکومت های مردمی در کشورها, دست به هر جنایت بی شرمانه و وقیحانه ای می زند و حتی از تخریب اماکن مقدس مسلمانان نیز ابایی ندارد. اگر آمریکا اهداف خیرخواهانه و برقراری صلح و آرامش و امنیت برای مردم دارد, چرا مردم عراق امروزه در معرض این همه قتل و غارت و جنایت و شکنجه و هتک حرمت نسبت به مردم, زنان و دختران قرار دارند.

امام خمینی (ره) در وصیتنامه سیاسی ـ الهی خود ضمن اشاره به جنایات دشمنان اسلام می فرماید: «ملت های اسلامی و مستضعفان جهان مفتخرند به اینکه دشمنان آنان که دشمنان خدای بزرگ و قرآن کریم و اسلام عزیزند, درندگانی هستند که از هیچ جنایت و خیانتی برای مقاصد شوم جنایتکارانه خود دست نمی کشند و برای رسیدن به ریاست و مطامع پست خود دوست و دشمن را نمی شناسند و در راس آنان آمریکا این تروریست بالذات دولتی است که سرتاسر جهان را به آتش کشیده و هم پیمان او صهیونیست جهانی است که برای رسیدن به مطامع خود جنایاتی مرتکب می شود که قلم ها از نوشتن و زبان ها از گفتن آن شرم دارند; و خیال ابلهانه «اسرائیل بزرگ»! آنان را به هر جنایتی می کشاند.» (4)

آمریکا چگونه ادعای اهداف خیرخواهانه و دفاع از حقوق بشر و برقراری صلح و امنیت را در جهان مطرح می کند, در حالی که با مجوز او و از سوی ماموران و سربازانش, شکنجه های شرم آور در زندان های عراق و نیز توسط صهیونیست ها در اسرائیل صورت می گیرد.

آیا کشتار مردم مظلوم عراق و فلسطین و کشورهای دیگر, امنیت و صلح برای این ملت هاست چه کسی دست جنایتکاران صهیونیستی را در کشتار مردم بی دفاع فلسطین باز گذاشته است آیا آمریکا که خود مجسمه جنایت و درندگی و سبعیت در جهان است, قطعنامه های سازمان ملل علیه اسرائیل را وتو نمی کند پس چگونه است که مدعی از بین بردن حکومت های غیر مردمی و آزاد ساختن مردم است.

البته سکوت وبی تفاوتی سران کشورهای اسلامی نیز نقش بسیار بزرگی در جنایات و تجاوزگری مستکبران و ابرقدرت ها دارد. آنان, مسوولیت بزرگی در قبال مظلومان و مسلمانان جهان دارند. امام خمینی (ره) با احساس مسوولیت شدید نسبت به مسلمانان جهان و با سوز دل مسلمانان و دولت های اسلامی را مورد خطاب قرار داده, می فرماید: «یاللمسلمین! ای مسلمان های جهان! ای دولت های اسلامی! ای ملت های مسلمان جهان! به داد اسلام برسید, به داد مظلومینی که در فشار قدرت های بزرگ هستند برسید, به داد این بچه های کوچکی که مادرها و پدرهای خودشان را از دست داده اند, برسید, به داد ملت های خودتان برسید, ای مسلمان های جهان! قدرت های بزرگ دارند با حیله گری هایی که دارند و با تبلیغاتی که دارند و با کسانی که وابسته به آنهاست, در داخل کشورهای اسلامی بر همه چیز اسلام سلطه پیدا می کنند, پیدا کرده اند. » (5)

ضعف و سستی مسلمانان جهان است که این چنین آمریکا و سرسپردگان آنها را در ظلم و ستم و جنایت باز کرده است: اگر مسلمانان جهان از خواب برخیزند و با یاری خداوند دست اتحاد ایمانی به هم دهند, هیچ قدرتی نمی تواند آنها را تهدید کند.» (6)

بنابراین «مسلمین باید خودشان فکری» بکنند, بیدار بشوند والا اینها چاقوکش بین المللی هستند و نمی گذارند دنیا آرام باشد.» (7)

بدین ترتیب امروزه کشورهای اسلامی و مردم مسلمان جهان همچون عراق و فلسطین, تاوان غفلت و بی توجهی و یا احیانا تغافل دولت ها و ملت های مسلمان و به خصوص علما و اندیشمندان را می پردازند. چرا که اگر از خواب غفلت بیدار شده و هویت خویش را باز یابند و به قدرت و عظمت خویش واقف گردند و متحد و منسجم گرد هم آیند هم از ظلم و ستم جنایتکاران در امان خواهند ماند و هم جلوی سوء استفاده ابرقدرت ها و مستکبران را از منابع غنی و حیاتی کشورهای خود را خواهند گرفت و در نتیجه در کمال امنیت و آسایش زندگی خواهند کرد.

دولت های ما, ملت های اسلامی چه وقت می خواهند چشم هایشان را باز کنند, آیا نمی فهمند, باید توجه کنند به مسائل که ببینند بدبختی مسلمین از کجا شروع می شود و چه هست آن دردی که مسلمین را اینطور کرده که خزائن آنها را می برند و خودشان روی خزائن خودشان گرسنگی می خورند. این نفت به این سرشاری را بردند و ملت ما گرسنه مانده است و همه جا همین طور, آیا مسلمین و خصوصا حکومت های اسلامی چه وقت می خواهند بیدار بشوند و چه وقتی می خواهند اغراض شخصیه خودشان و آمال شخصی خودشان را کنار بگذارند و برای ملت ها خدمت بکنند.»

پاورقی

1. بقره, آیه 87

2. تفسیر نورالثقلین, ج 3, ص 48

3. تبیان, دفتر بیست و چهارم, ص 46 ـ 47

4. صحیفه امام, ج 21, ص 398

5. همان, ج 16, ص 35 ـ 36

6. تبیان, دفتر نوزدهم, ص 12

7. همان, ص 13

8. همان, ص  10

 منبع :

http://www.imam-khomeini.com/web1/persian/showitem.aspx?cid=2554&pid=2907

/ 0 نظر / 26 بازدید