گفتگوی دکتر محمد جواد لاریجانی در مورد مذاکرات هسته ای با5+11

وی تنها معادله معقول دراین باره را معادله ای دانست که یک طرف آن شفافیت و سوی دیگر آن همکاری است و ابراز امیدواری کرد مذاکرات موفق شود اما در عین حال به مذاکره کنندگان توصیه کرد : اگر مذاکرات افت و خیز داشت انعطاف لازم را داشته باشند.

لاریجانی در تشریح ارزیابی خود از روند مذاکرات اظهار داشت : من امیدوارِ دلواپسم اما راه های پیشبرد مذاکرات وجود دارد و می توان مذاکرات را نجات داد چرا که هم مردم از مذاکرات حمایت می کنند و هم رهبر معظم انقلاب هدایتگر این مذاکرات هستند.

این تحلیگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه آمریکا نیاز دارد این مذاکرت به نتیجه برسد تصریح کرد : اما این نتیجه برای آمریکایی ها برداشتن تحریم ها نیست بلکه ادامه تحریم هاست تا به این وسیله توانمندی های ملت ایران را محدود کنند.لاریجانی در توضیح علت نگرانی و دلواپسی خود از مذاکرات گفت : دشمنی که با ما سر میز مذاکره نشسته است یک دشمن متجاوز است که به هیچ ارزشی پایبند نیست.  این محصول لیبرال سکولار در تعامل با دیگر کشورهای جهان هیچ خط قرمزی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه سیاست برد - برد سیاست درستی نیست گفت: برد - برد یعنی به رسمیت شناختن تجاوز، در حالی که هرگز نباید متجاوز را به رسمیت شناخت. غرب از تجربه مدنی ما نگران است چرا که جمهوری اسلامی ایران دموکراسی جدیدی را در جهان اسلام تجربه کرده که ایرانِ نوکرِ غرب را به ایران پیشرفته ، موثر در منطقه و قدرتمند تبدیل کرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی زرنگی در مذاکرات بین المللی را یک ضرورت دانست و افزود: هم ان پی تی و هم پروتکل الحاقی نباید به سرعت امضاء می شد بلکه باید دست کم 15 سال طول می کشید تا امضا شود اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی نیز کاملا غیرحرفه ای است و انتظار غرب و دشمن را بالا برده است.

لاریجانی در پاسخ به این پرسش که مذاکرات را تا یازدهم تیر چگونه پیش بینی می کند گفت: احتمال اینکه تا آن تاریخ به نتیجه قابل قبول برسیم زیر ده درصد است اما اگر مذاکرات به نتیجه هم نرسد ما شکست نخورده ایم چرا که راز درخشش و سروری ما در منطقه ، اتکای ما به اسلام و عقلانیت است.

وی در پایان پیش بینی کرد: مذاکرات هسته ای کشورمان با 1+5 تا اجلاس سازمان ملل در نیویورک ادامه خواهد یافت و آمریکایی ها گام بعدی خود را در آن اجلاس برخواهند داشت از این رو در ماه های مهر و آبان باید منتظر خبرهای تازه بود.. شبکه خبر سه شنبه 26/03/94

/ 0 نظر / 23 بازدید