مدينه غرق در عزا و ماتمشد

از غدير تا عروج به ملكوت اعلي <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مراسم «حجّة الوداع» به پايان رسيد، مسلمانان، اعمال حج را از پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) آموختند در برگشت از مكه به عزم مدينه  اين آيه نازل شد  : «يَا أيُّها الرَّسُولُ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ ; اى رسول! آنچه كه از سوى خدا به تو فرستاده شده، به مردم ابلاغ كن. و اگر ابلاغ نكنى رسالت خدا را تكميل نكرده اى، خداوند تو را از آسيب مردم حفظ مى كند!» پيامبر(صلى الله عليه وآله) در غدير خم خطبه ايراد و فرمودند : .

هان اى مردم! نزديك است من دعوت حق را لبيك بگويم و از ميان شما بروم. من مسؤولم و شما نيز مسؤول هستيد!»سپس فرمود: «مردم! من دو چيز نفيس و گرانمايه در ميان شما مى گذارم، ببينم بعد از من چگونه با اين دو يادگار من رفتار مى نماييد؟!»

كسي با صداى بلند گفت: «منظور از اين دو چيز نفيس چيست؟!» پيامبر(صلى الله عليه وآله) فرمود:

«يكى كتاب خداست كه يك طرف آن در دست قدرت خداوند، و طرف ديگر آن در دست شما است، و ديگرى عترت و اهل بيت من است; خداوند به من خبر داده كه اين دو هرگز از هم جدا نخواهند شد!»

«هان اى مردم! بر قرآن و عترت من پيشى نگيريد، و در عمل به فرمان هر دو، كوتاهى نكنيد كه هلاك مى شويد!»

در اين لحظه، دست على(عليه السلام) را گرفت  و او را به همه مردم معرفى نمود.

سپس فرمود: «مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ . وَ أَدِرِ الْحَقَّ مَعَهُ حَيثُ دارَ; هر كس من سرپرست و مولاى او هستم على مولاى او است. خداوندا! كسانى كه على را دوست دارند، دوست بدار; و كسانى كه او را دشمن بدارند دشمن دار. خدايا! آنها كه على را يارى كنند يارى كن، و آنها كه دست از يارى او بردارند آنها را از يارى خود محروم ساز، و حق را بر محور وجود او بگردان)

به هر حال، پيامبر(صلى الله عليه وآله) پس از نصب اميرمؤمنان على(عليه السلام) به عنوان جانشين به مدينه باز گشت و در ۲۸ ماه صفر همانسال همانطور که خود خبر داده بود دعوت حق را لبيک گفت و به ملکوت اعلا به قرب خدا پيوست . 

ايام رحلت جانسوز و غم افزای  رسول خدا «ص» و شهادت  فرزندان گراميش امام حسن مجتبي و امام علي بن موسی الرضا عليهما السلام را به آخرين حجت خدا امام مهدي عج و امت اسلامی در جهان وآنان كه آخرين پيام رسول خدا را  که موجب تکميل دين اسلام شد باجان دل شنيدند و به فرمان رسول خدا در غدير لبيك گفتند در سال پيامبر اعظم (ص) تسليت عرض مي نمائيم .28 ماه صفر۱۴۲۷ مرودشت جليل محمودي 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید