عاشقان ایران اسلامی
به میعادگاه عاشقان ایران اسلامی خوش آمدید مقدمتان گلباران
قالب وبلاگ

معنی اسلحه در آيه ای ديگر از همين سوره

در آيه 102 همين سوره نساء مي فرمايد : أَن تَضَعُواْ أَسْلِحَتَكُمْ وَخُذُواْ حِذْرَكُمْ إِنَّ اللّهَ أَعَدَّ لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا مُّهِينًا

مفسرين در ترجمه اين آيه شريفه مي گويند : مانعي ندارد كه به هنگام ضرورت ، در موقع نماز در ميدان جنگ سلاح خود را به زمين بگذاريد ولي حذر يعني مراقبت و آماده باش را از دست ندهيد.

جالب توجه اين است كه معني « حِذر» به قدري وسيع است كه هرگونه وسيله مادي و معنوي كه بتوان در مقابله با دشمن به كار برد در بر مي گيرد . از جمله اينكه همه مسلملنان بايد و حتماً در هر زمان از موقعيت دشمن ، نوع سلاح ، روش جنگي ، ميزان آمادگي و تعداد نفرات و اسلحه هاي آنان و كار آئي دشمن با خبر باشد . چرا ؟ براي اينكه اين اطلاعات در پيشگيري از خطر دشمن و حاصل شدن مفهوم واژه « حِذْر» مؤثر است

از طرفي ديگر مسلمانان بايد براي دفاع از خويشتن و اجتماع مسلمانان نيز از هرگونه آمدگي از نظر رواني و معنوي و از نظر بسيج منابع فرهنگي و اقتصادي و انساني و همچنين استفاده از كاملترين نوع سلاح و طرز كار برد آن را فراهم سازند .

به قول صاحب تفسير نمونه اگر مسلمانان جهان همين يك آيه را در زندگي اجتماعي و فردي خود پياده كرده بودند در طول تاريخ پر ماجراي خويش هرگز در عرصه پيشرفت اقتصادي و اجتماعي دجار شكست و ناكامي نمي شدند .

از كلمه « جميعاً » در آيه مذكور مورد بحث استفاده مي شود كه : براي مقابله با دشمن همه مسلمانان بدون استثنا بايد شركت جويند مگر آنان كه به حكم قرآن معذورند .

بر اساس همين فرمان قرآن بود كه براي حفظ انقلاب و ارزشهاي والاي انقلاب در برابر تهاجمات نظامي احتمالي دشمنان قرآن وانقلاب اسلامي بعد از انقلاب دوم تسخير سفارت (لانه جاسوسي) آمريكا حضرت امام خميني رحمة الله عليه در 5 آذر ماه 1358 فرمان تشكيل بسيج مستضعفين را صادر فرمودن و اين آيه شريفه قرآن را كه از بعد از پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلم بفراموشي سپرده شده بود مجدداٌ احيا گرديد .(ادامه دارد ) 

[ ۱۳۸٤/٩/۱۳ ] [ ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ ] [ جلیل محمودی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
امکانات وب
**** **** ** وصیت شهدا ** جنگ دفاع مقدس **
روزشمار فاطمیه ** دانشنامه عاشورا ***
**
ساعت فلش مذهبی **